Mundury strażackie – ciekawostki

Mundury strażackie

Znakiem szczególnym straży jest obszerna, ciemna odzież ochronna oznakowana wieloma pasami odblaskowymi, jednakże mundury strażackie są w kilku wariantach, które różnią się przeważnie przeznaczeniem.

Jako pierwszy wariant możemy określić umundurowanie reprezentacyjne, czyli wyjściowy i galowy. Tenże kostium różni się wyłącznie dodatkiem, którym jest po kolei – ciemna podpinka oraz srebrno-niebieski sznur, natomiast obowiązują one w innych okolicznościach:
Umundurowanie wyjściowe zakłada się podczas posiedzeń władz statutowych OSP oraz jednostek ZOSP (Związku Ochotniczych Straży Pożarnych) oraz również w sytuacji jak strażak występuje w charakterze ich reprezentanta na oficjalnych zebraniach.
Z kolei mundur galowy ubogacony medalami, orderami oraz odznakami jest noszony tylko w momencie obchodów świąt państwowych i w Dniu Strażaka oraz w trakcie uroczystości mających ważne znaczenie dla całej OSP.

sklep pożarniczy

Drugim rodzajem jest mundur koszarowy, jaki przez wielu strażaków uważany jest za najwygodniejszy. Składa się ze spodni, kurtki oraz czapki utrzymanych w ciemnym odcieniu z uwydatnionym napisem „STRAŻ”. Do tego ubioru obowiązuje obuwie na twardej podeszwie zaś materiał, z którego są wykonane zewnętrzne warstwy jest wodoodporny i odporny na olej. Kostium koszarowy można użyć podczas akcji ratowniczych, ale o tym zadecydować może wyłącznie dowodzący akcją po zidentyfikowaniu zagrożenia.

Ostatnim wariantem a także jednocześnie najbardziej popularnym jest umundurowanie bojowe. Używa się ich głównie do akcji ratunkowych, dlatego cechują się nadzwyczaj wysoką jakością sporządzenia a także użyciem współczesnych technik gwarantujących osłonę przed działaniem elementów mechanicznych, powierzchniowych, oraz środkami chemicznymi, składnikami atmosferycznymi, wodą oraz gorącem i płomieniem. Ubiór ów ma zapewnić pełne bezpieczeństwo podczas ekstremalnych warunków, niedozwolone jest użytkowanie naruszonych elementów ani uzupełniających sprzętów, jakimi jest obuwie ochronne czy hełm.