Co powinniśmy wiedzieć w kwestii parapetów do domu?

Parapety jako umeblowanie wnętrza naszego mieszkania, choć często nie wiemy o tym spełniają istotne role. Nie są tylko estetycznym dodatkiem, który dopełnia design pomieszczeń mieszkania. Rozpocznijmy od tego iż rozróżnia się dwa podstawowe typy podokienników: zewnętrzne, to znaczy te, jakie umieszcza się od zewnętrznej strony mieszkania i również wewnątrz, czyli te zamieszczane wewnątrz mieszkania.

Jeżeli chodzi o parapety wewnątrz ich podstawową rolą jest trzymanie ciepłej temperatury w pokoju. Prawidłowo dobrany i założony parapet wewnętrzny ochrania nasze mieszkanie przed utratą temperatury. Przy tej funkcji niezmiernie istotne jest poprawne uszczelnienie miejsca zbiegu podokiennika oraz framugi okiennej. Z kolei parapet zewnętrzny założony pod właściwym kątem stanowi element, który skutecznie usuwa wodę opadową. Ze względu na tego typu pogrupowanie materiał z jakiego skonstruowane są parapety może się różnić w przypadku parapetów wewnątrz pokoju oraz na zewnątrz. W sytuacji podokienników wewnętrznych praktycznie nic nas nie ogranicza w doborze materiału, producent parapetów zdoła skonstruować go na przykład z drzewa, kamienia bądź plasiku. W sytuacji parapetów zewnętrznych nasz wybór jest ograniczony. Parapety zewnętrzne powinny bowiem być sporządzone z tworzywa, który zapewni im wytrzymałość na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Parapet na zewnątrz powinien wobec tego być odporny w podobny sposób na promienie słoneczne, ulewy, śnieg jak również grad.

producent parapetów


Producent parapetów zewnętrznych na ogół sporządza je z blach stalowych, aluminiowych albo granitu. Parapet może stanowić ciekawy detal wyekwipowania pomieszczenia. Wyjątkowo modne są ogromne, obszerne parapety, jakie mogą być wykorzystywane w charakterze siedzenia. Nieraz spotyka się szerokie parapety przystosowane jako miejsce do siedzenia we wnęce okiennej, nakryte tkaniną bądź tapicerką.